Jak przygotować się do ślubu „pod chmurką”?
Ślub w plenerze to marzenie wielu par młodych, które pragną uroczyście wyznać sobie miłość i powiedzieć „tak” w otoczeniu natury, przy śpiewie ptaków czy szumie drzew. Aby ten moment był wyjątkowy, warto zadbać o dopracowanie detali dekoracyjnych oraz mieć dobrze przemyślany plan “B” na wypadek kaprysów pogody. Ważne, aby pamiętać, że niezależnie od tego gdzie odbędzie się ślub czy jaka będzie tego dnia pogoda, najważniejsza jest sama ceremonia zaślubin.
Pomysły na dekoracje miejsca zaślubin
Główny punkt ślubu plenerowego to miejsce składania przysięgi. To na tym miejscu skupione są oczy gości, fotografów i kamerzystów. Najczęściej wybierane stylizacje tego miejsca zawierają dekoracje kompozycjami z żywych kwiatów, tkaninami i innymi elementami dekoracyjnymi. W konstrukcjach do dekoracji tego miejsca można wyróżnić stelaże o różnorodnych kształtach, konstrukcje drewniane czy dostępne w miejscu wesela glorietty lub altany ogrodowe.
Kolejnym istotnym elementem jest alejka prowadząca do miejsca składania przysięgi. Buduje się ją na podestach, rozwija biały dywan lub rozsypuje płatki róż. Niektórzy wybierają dekoracyjne tureckie dywany, a jeszcze inni decydują się na spacer po trawie. Jeśli chodzi o dywany to warto skonsultować te opcję z dekoratorem, bo nie każda powierzchnia będzie bezpieczna do rozłożenia na niej dywanów.
Alejkę można dodatkowo ozdobić pojedynczymi kwiatami wychodzącymi z ziemi czy klasycznymi kompozycjami wertykalnymi. Dekoracje umieszcza się również na krzesłach gości. Do ich dekoracji świetnie sprawdzają się małe bukiety kwiatowe przymocowane wstążkami do krzeseł czy długie, płożące się zwiewne materiały. Romantycznego charakteru dodadzą świece w lampionach lub szkle.
Krzesła Pary Młodej zwykle są udekorowane zielenią i kwiatami w postaci delikatnych dekorów, wianków czy girland. Coraz częściej Pary Młode decydują się na wypożyczenie krzeseł czy sof w konkretnym stylu.
Pomysłów na dekoracje ślubu plenerowego jest wiele. Wszystko zaczyna się od marzenia Pary Młodej, ich wyboru miejsca i tematu dekoracji. Lampiony, latarenki i świece, girlandy, wstążki czy kokardy to tylko niektóre inspirujące elementy wystroju.
Ślub plenerowy a pogoda
Polska pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego planując ślub plenerowy, warto przygotować się na każdą ewentualność. Pierwszy krok to wybór odpowiedniej pory roku, miesiąca i zaplanowania godziny w ciągu dnia, co daje większe prawdopodobieństwo przeprowadzenia ceremonii w plenerze. W maju, miesiącu rozkwitu roślin i pięknej soczystej zieleni trzeba wziąć pod uwagę przelotne deszcze i chłodniejsze wieczory. Warto więc zaplanować ślub w południe lub wczesnym popołudniem. Dodatkowo dobrze jest przygotować koce i parasole, które mogą być dopełnieniem dekoracji, ale także komfortem Pary Młodej i jej gości, w przypadku zmian atmosferycznych.
Czerwiec jest dogodnym miesiącem, gdzie temperatura na zewnątrz umożliwia przeprowadzenie uroczystości i nie odnotowuje się też wysokiej sumy opadów.
Lipiec i sierpień są najcieplejszymi miesiącami z przewagą słonecznych dni i ciepłych nocy. Są to jednak miesiące, gdzie mogą pojawiać się upały i burze. Warto pomyśleć o ochronie przed upałem w postaci baldachimów, parasoli przeciwsłonecznych, wachlarzy czy stołów z orzeźwiającymi napojami.
Jak podają statystyki z ostatnich lat najmniejsze opady deszczu występują w czerwcu, sierpniu i wrześniu, natomiast największe ryzyko opadów deszczu przypada na początek maja, w lipcu, październiku i listopadzie. Inne miesiące charakteryzują się niskimi temperaturami i rekomendowane są wtedy śluby i wesela wewnątrz zabudowań. Są to jednak dane uogólnione, wynikające z obserwacji na przestrzeni lat. Warto przed zaplanowaniem daty ślubu sprawdzić dane meteorologiczne dotyczące konkretnego miejsca gdzie planowany jest ślub plenerowy.
Zawsze musi być alternatywa
Na kilka tygodni przed datą ślubu, znając przewidywania synoptyków można zdecydować się na alternatywę dla miejsca ślubu plenerowego. Wynajem namiotu jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku przewidywanych ulew. Dekoracja będzie wtedy dostosowana tak, by wpisać się w estetykę ślubu plenerowego. Jeśli ceremonia odbywa się w ogrodzie przy hotelu czy restauracji, można wykorzystać dostępne tam altany lub zadaszone tarasy upewniając się, że zmieszczą się wszyscy goście.
Jeśli synoptycy mówią, że pogoda będzie bez opadów deszczu to i tak zawsze warto mieć plan “B”.
Dobrze jest zaplanować alternatywne zadaszone miejsce np. salę w pobliskim budynku, restauracji, pensjonacie czy dworku. A kiedy warunki atmosferyczne są bardziej przewidywalne w dniu ślubu, podjąć decyzję, gdzie odbędzie się ceremonia zaślubin. Można dostosować tak dekoracje kwiatowe i inne elementy, aby można je było zainstalować w obu miejscach lub przenieść.
Warto upewnić się, że zespół odpowiedzialny za organizację ślubu (floryści, dekoratorzy, fotografowie) zna plan awaryjny i będzie w stanie sprawnie dostosować się do zmiany lokalizacji.
Ślub plenerowy to wyjątkowe przeżycie i marzenie wielu Par Młodych, wymaga jednak dobrego przygotowania. Kluczowe jest nie tylko zaprojektowanie pięknych dekoracji, lecz także przemyślenie jak je zainstalować w razie planu “B”, na wypadek złej pogody. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom, takim jak namioty, przenośne dekoracje czy zadaszone tarasy, nawet burza czy ulewa nie zakłócą wyjątkowego dnia. Niektóre pary wybierają ślub plenerowy niezależnie od tego czy spadnie deszcz czy nie. Jest to jednak świadoma decyzja, która przewiduje ubrania na przebranie i komfort gości weselnych.