Skip to main content

Częstym błędem Panien Młodych jest niepoprawne trzymanie swojej wiązanki ślubnej. Dlaczego jest to tak ważne? I dlaczego należy przygotować się do tego wcześniej?

Panna Młoda, która źle trzymała bukiet ślubny dowiaduje się o tym dopiero na zdjęciach. Z reguły bukiet jest trzymany za wysoko, przez co zasłaniany jest nim biust, talia oraz suknia. Na zdjęciach widać jakby Panna Młoda miała go dosłownie pod brodą. Czasami trzymany jest on za bardzo z boku, jakby był zbędnym dodatkiem lub niesiony w poziomie jakbyśmy szli z nim do cioci na imieniny. Wszystkie sytuacje są jak najbardziej uzasadnione, ponieważ często Panny Młode nie są uświadomione tego, jak należy nieść bukiet, a nawet jeśli się o tym dowiedzą, to z emocji nie są w stanie o tym pamiętać.

Jak poprawnie trzymać bukiet?

Trzymamy go lekko poniżej bioder. Najprościej jest ustawić luźno obydwie ręce trzymające bukiet z przodu i oprzeć przedramiona na biodrach. Pamiętajmy, że swoją lewą rękę oddajemy Mężowi podczas wędrówki z i na ceremonię. Prawą rękę z bukietem trzymamy lekko opierając na biodrze, aby zachować wysokość trzymania bukietu. Ten sposób trzymania nie zasłoni nam biustu oraz twarzy. Pokażemy w ten sposób również całą okazałość naszej stylizacji. Drugą ważną zasadą jest trzymanie bukietu w pionie, lekko przechylonego kwiatami w stronę publiczności. Jest to ważne dlatego, że wiązanka trzymana bezpośrednio w pionie nie będzie się dobrze prezentować.

Florystyka powiedziała, że mój bukiet jest jednostronny. Co to oznacza?

Jak nazwa mówi, bukiet prezentujemy tylko z jednej strony. To nie oznacza, że bukiet z drugiej strony jest brzydki i niewykończony. Również jest wykończony, ale zdecydowanie skromniej, ponieważ ten bukiet ma być z zasady mniejszy, aby Panna Młoda mogła trzymać go bliżej siebie. Z wewnętrznej strony znajduje się zdecydowanie mniej kwiatów. Florystka, która wykonywała bukiet specjalnie przygotowała stronę atrakcyjną i mniej atrakcyjną w kwiaty. Co to oznacza dla Panny Młodej? Że bezwzględnie musi pamiętać o tym, aby trzymać bukiet atrakcyjniejszą stroną w stronę gości czy fotografów. Bukiety wielostronne również często mają stronę „bogatszą” w najładniejsze kwiaty. Zazwyczaj florystka zaznacza tył takiego bukietu techniczną szpilką lub szpilkami na wstążce, którą jest obwiązany bukiet. Jeśli zamówiłyśmy bukiet z ozdobnymi szpilkami, osoba układająca zaznaczy nimi przód naszego bukietu.

Czemu trzeba się wcześniej przygotować i przećwiczyć trzymanie bukietu?

Moment wejścia na ceremonię, a już na pewno moment wyjścia jest jednym z najważniejszych. To w tej chwili Para Młoda jest dosłownie na tzw. „świeczniku”. Jest to moment pełen emocji, gdzie szczegóły przestają mieć znaczenie. Dlatego przećwiczmy wcześniej z naszym partnerem spacer z kwiatami czy innym przedmiotem. Najlepiej zrobić to kilka razy w odcinkach czasu oraz powtórzyć na dzień przed ślubem, abyśmy mogły sobie to dobrze utrwalić. Możemy przy okazji przećwiczyć inne aspekty, które mogą nas zaskoczyć.

Kto trzyma szkatułkę z obrączkami podczas ceremonii? Co zrobić z bukietem w momencie przysięgi? Kiedy i jak wstajemy z krzeseł i kierujemy się razem do wyjścia jako Mąż i Żona?

Warto odpowiedzieć sobie na te pytania wcześniej i nie stresować się podczas ceremonii zaślubin.